Lampa UV-C czy ozonator?

LAMPY PRZEPŁYWOWE

Stosowanie lamp przepływowych bakteriobójczych jest jedną z najskuteczniejszych metod dezynfekcji powietrza w pomieszczeniach zamkniętych. Urządzenia te emitują promieniowanie UV-C o długości fali 253,7 nm, która ma najsilniejsze właściwości biobójcze co oznacza, że nieodwracalnie dezaktywuje wirusy, bakterie, grzyby i inne mikroorganizmy.  

Mechanizm zabójczego działania na drobnoustroje polega na absorbowaniu przez kwasy nukleinowe i białka energii z promieniowania UV-C, która wzbudzając reakcje chemiczne powoduje rozerwanie struktur kwasów nukleinowych i zabicie mikroorganizmów. Ze względu na dużą skuteczność działania lampy przepływowe stosuje się wszędzie tam, gdzie wymagana jest sterylność i nieskazitelna czystość mikrobiologiczna powietrza. Mamy tutaj na uwadze pomieszczenia szpitalne, gabinety lekarskie, sale w szkołach, przedszkolach i żłobkach jak również pomieszczenia biurowe itp.

Centralny Instytut Ochrony Pracy w komunikacie 3 z 21 maja 2020 roku podaje cyt. :

„Zgodnie z najnowszymi doniesieniami skuteczna dezynfekcja powierzchni i pomieszczeń może być osiągnięta poprzez zastosowanie naświetlania bezpośrednim promieniowaniem nadfioletowym z zakresu UVC lub poprzez przepływową dezynfekcję promieniowaniem UVC. Rozwiązaniem bezpieczniejszym dla ludzi jest zastosowanie opraw bakteriobójczych z funkcją wymuszonego przepływu powietrza. W tych oprawach dezynfekcja powietrza odbywa się w zamkniętej obudowie znacznie ograniczającej przenikanie promieniowania UVC na zewnątrz oprawy, dzięki czemu podczas procesu dezynfekcji osoby przebywające w pomieszczeniu nie są narażone na oddziaływanie promieniowania UVC.”

OZONATORY

Wielu kupujących zastanawia się zarówno nad tym, czy warto kupić ozonator, jak również nad tym, czy jest to urządzenie bezpieczne. Kluczową kwestią jest użytkowanie generatora ozonu tak, jak wskazano w instrukcji – w ozonowanym pomieszczeniu nie należy przebywać, a po zakończeniu ozonowania, wnętrze należy porządnie przewietrzyć. Dlaczego jest to tak istotne skoro od dawna wiadomo, że ozon można wykorzystać do celów leczniczych, ponieważ działa bakterio - grzybo - wirusobójczo, o czym publikował zajmujący się tą problematyką śp. profesor Zygmunt Antoszewski. Otóż podwyższone stężenie ozonu w powietrzu może prowadzić do reakcji zapalnych oczu czy chorób dróg oddechowych, w tym nasilenia objawów astmy oraz zmniejszenia wydolności płuc. Organizm człowieka broni się przed przedostającym się do płuc ozonem i zmniejsza ilość wdychanego tlenu, co w konsekwencji może powodować nasilenie chorób układu krążenia. Ozon może powodować senność, bóle głowy i znużenie oraz spadek ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto podwyższone stężenia ozonu niszczą roślinność oraz przyspieszają korozję materiałów.Polski rynek wykorzystując epidemię koronawirusa – bardzo agresywnie poleca ozonatory dużej mocy o wydajności nawet do kilkunastu tysięcy mg O3/h. Są to urządzenia skonstruowane wyłącznie do dezynfekowania wielkich pomieszczeń przemysłu spożywczego, a także do odkażania elementów klimatyzacji (również samochodów). Tak naprawdę każdy posiadacz w pomieszczeniu ozonatora powinien wyposażyć się w miernik stężenia ozonu co daje  dodatkowy koszt  około 2,5 tyś złotych.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Strefa wiedzy
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu