Promieniowanie UV-C a koronawirus

 

altŚwiatło UV-C jest wykorzystywane przez ponad 40 lat w dezynfekcji wody pitnej, ścieków, powietrza, produktów farmaceutycznych i powierzchni przed pełnym zestawem ludzkich patogenów (czynników wywołujących choroby). Wszystkie wirusy i bakterie badane do tej pory (wiele tysięcy badań przez 40 lat, również różnych rodzajów koronawirusów) wykazały wrażliwość na promieniowanie UV-C. 
 

 

Niektóre organizmy są bardziej podatne na sterylizację UVC niż inne, natomiast wszystkie badane do tej pory okazały się wrażliwe na różne dawki promieniowania.

Promieniowanie UVC jest często wykorzystywane wraz z innymi technologiami dezynfekcyjnymi do stworzenia systemu “multibariery”.

System ten ma zapewnić dezaktywacje patogenu (np. przy pomocy promieniowania UV-C) w przypadku gdy nie udało się tego zrobić przy pomocy innych systemów (np. filtrów).

 

W ten sposób źródła promieniowania (lampy) UV-C można instalować w pomieszczeniach w celu zwiększenia skuteczności istniejących już systemów filtracji i dezynfekcji.

Źródła promieniowania UV-C mogą też pomóc/zastąpić inne urządzenia do dezynfekcji, kiedy nie ma możliwości ich dostawy ze względu na zwiększone zapotrzebowanie wywołane pandemią koronawirusa.

 

Infekcje COVID-19 mogą być powodowane przez kontakt dłoni ze skażonymi powierzchniami i następnie dotykanie okolic twarzy (jest to mniej powszechny w stosunku do przenoszenia wirusa między ludźmi, ale ciągle jednak znaczący powód zarażeń). Zmniejszenie tego ryzyka jest kluczowe, ponieważ wirus COVID-19 może przeżyć na plastikowych i stalowych powierzchniach do 3 dni. Tradycyjne mycie i dezynfekcja mogą pozostawiać pewne resztkowe skażenie, które można potraktować promieniowaniem UV-C. Takie podejście wydaje się być najbardziej rozważne. Promieniowanie UV-C okazało się dawać wysokie poziomy dezaktywacji blisko spokrewnionych do COVID-19 wirusów (tj. SARS-CoV-1 w zawiesinie wodnej, traktowany promieniowaniem UV-C 254nm). 

 

IUVA (Międzynarodowe Stowarzyszenie UV) uważa, że można się spodziewać podobnych efektów działania promieniowania UV-C na wirus COVID-19. Jakkolwiek kluczową kwestią jest takie użycie promieniowania UV-C, aby docierało ono w sposób maksymalnie efektywny do powierzchni, które mają być dezynfekowane.

 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Strefa wiedzy
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu